Db., 2020. 11. 08. (v)

Jel 1,8. 10b-11

Én vagyok az Alfa, a Kezdet, az Első

- 28 -

 

 

Ige:

Jel 1:8 Én vagyok az Alfa és az Omega, kezdet és vég, ezt mondja az Úr, aki van, és aki vala, és aki eljövendő, a Mindenható. Jel 1:10b-11 és hallék hátam mögött nagy szót, mint egy trombitáét, Amely ezt mondja vala: Én vagyok az Alfa és az Omega, az Első és Utolsó;

 

Bevezetés:

Urunk itt két dolgot jelent ki. Az egyik: Ő az Alfa, a Kezdet, az Első. A másik: Ő az Omega, a Vég, az Utolsó. Ez utóbbiról majd a következő alkalommal szólok. Most arról lesz szó, hogy Ő az Alfa, a Kezdet, az Első. 1. Mit jelent ez a teremtett világ szempontjából? 2. Mit jelent az ember (emberiség) szempontjából? 3. Mit jelent ez személyesen nekünk, hívő embereknek?

 

1.) Mit jelent a teremtett világ szempontjából, hogy J. Kr. az Alfa?

Az Alfa a görög ABC első betűje. Ezzel is azt jelezte Urunk, hogy Ő az Első, Ő a Kezdet. Így van ez a teremtett világ esetében is. A Biblia első szava a Kezdet. 1Móz 1,1: Kezdetben teremté Isten az eget és a földet. Mivel J. Kr. a Kezdet, jogosan mondhatjuk így is: J. Kr.-ban teremté Isten az eget és a földet. Hogy ez nem csak emberi okoskodás, alátámasztja az Ige. Kol 1:15-17 Aki (J. Kr.) képe a láthatatlan Istennek, minden teremtménynek előtte született; Mert Ő benne teremtetett minden, ami van a mennyekben és a földön, láthatók és láthatatlanok, akár királyi székek, akár uraságok, akár fejedelemségek, akár hatalmasságok; mindenek Ő általa és Ő reá nézve teremtettek; És Ő előbb volt mindennél, és minden Ő benne áll fenn. Ez az Ige kijelenti, amit olvastuk, hogy:

(1) J. Kr. minden teremtménynek előtte született. Ez azt jelenti, hogy J. Kr. nem teremtmény. Az, hogy született (nyilván Istentől), azt jelzi, hogy Ő egy Istennel. Így olvastuk: képe (= képmása) a láthatatlan Istennek. Ján 1:18 Az Istent soha senki nem látta; az egyszülött Fiú, aki az Atya keblében van, az jelentette ki Őt. Olvasd 2Móz 24:9-11. Azt olvastuk, hogy többen látták Istent. Hogyan? Isten képmását, vagyis J. Kr.-t látták. Ján 14:9b aki engem látott, látta az Atyát.

(2) Azt olvastuk, hogy J. Kr.-ban teremtetett minden. Ez ugyanazt jelenti, mint az 1Móz 1,1: Kezdetben (= J. Kr.-ban) teremté Isten az eget és a földet.

(3) Mindenek Ő általa és Ő reá nézve teremtettek. Általa = Aktívan részt vett a teremtésben. Péld 8:22. és 30. Az Úr (JHWH) az ő útjának kezdetéül szerzett engem; az ő munkái előtt régen. 30 Mellette valék mint kézmíves, és gyönyörűsége valék mindennap. Kézműves = Zsolt 102:26 Régente fundáltad a földet, s az egek is a te kezednek munkája. Reá nézve = Őérette van a teremtés. Az Ő céljaiért.

(4) Minden Ő benne áll fenn. Addig áll fenn minden, míg J. Kr. megtartja.

Összefoglalva: J Kr. az Alfa, az Első, a Kezdet a teremtett világmindenségben. Jel 3:14 Ezt mondja az Ámen, a hű és igaz bizonyság, az Isten teremtésének kezdete. Ez nem azt jelenti, hogy J. Kr.-t teremtette Isten először, hanem azt, hogy Benne, Általa és Érte teremtetett minden. Róm 11:36 Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké. Ámen.

 

2.) Mit jelent az ember, az emberiség szempontjából, hogy J. Kr. a Kezdet?

Azt olvastuk az előbb Kol 1:15-ben, hogy J. Kr. képe a láthatatlan Istennek. Az ember teremtéséről pedig azt olvassuk: 1Móz 1:26 És monda Isten: Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék… Tehát J. Kr. volt az első, Aki láthatóvá tette Isten képét. Utána pedig az ember következett, akit Isten úgy teremtett, hogy az Ő képe legyen látható benne és rajta. Nemcsak külső megjelenésében, hanem belső tulajdonságaiban is, hogy képes legyen uralkodni.

(1) Gondoljuk végig, milyen nagy kiváltság embernek lenni! Krisztushoz hasonlóan Isten képét hordozni! Bár tudjuk, hogy az ember elbukott, a Sátán elbuktatta, de Isten nem mondott le az emberről. A 8. zsoltár írója, vagyis Isten Szelleme még mindig így beszél a bukott emberről is: 5-6. v.: Micsoda az ember - mondom - hogy megemlékezel róla? és az embernek fia, hogy gondod van reá? Hiszen kevéssel tetted őt kisebbé az Istennél, és dicsőséggel és tisztességgel megkoronáztad őt! J. Kr. azért jött emberként e földre, hogy a bukott embernek helyreállítsa az Isten-képét. Vagyis J. Kr.-hoz hasonlóan, az ember ismét Isten képét hordozza. Ezért lett Isten Fia kisebbé az angyaloknál, ezért vállalta a halált.

Olvasd Zsid 2,6-13. Érdekes, hogy itt J. Kr.-ról van szó, miközben a 8. zsoltárt idézi. Nem szégyelli testvéreinek hívni a megszentelteket.

(2) A Róm 8:29 szerint J. Kr. az elsőszülött. Mert akiket eleve ismert, eleve el is rendelte, hogy azok az ő Fia ábrázatához hasonlatosak legyenek, hogy ő legyen elsőszülött sok atyafi között. Az Egyszülött Fiú az Atya ábrázatát hordozza. Ugyanakkor Isten eleve ismerete szerint vannak, akik az Egyszülött Fiú ábrázatára változnak el, és ezáltal ők is az Atya képét hordják, mint Isten fiai. Így lett az Egyszülöttből Elsőszülött Fiú. Így valósítja meg Isten az eredeti akaratát az ember bukása ellenére is, hogy Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék… És mindezeket J. Kr. az Alfa, az Első, a Kezdet tette lehetővé.

3.) Mit jelent személyesen nekünk, hívő embereknek, hogy J. Kr. az Első?

Kol 1:17-18 És Ő (J. Kr.) előbb volt mindennél, és minden Ő benne áll fenn. És Ő a feje a testnek, az egyháznak (eklézsia): Aki a kezdet, elsőszülött a halottak közül; hogy mindenekben Ő legyen az első. Ez az Ige arra utal, hogy J. Kr. volt az első a halálból való feltámadásban. Mert akik előtte feltámadtak, azok ugyanabban a testben támadtak fel, és újra meghaltak. De J. Kr. halhatatlan, dicsőséges testben támadt fel. Így Első lett az új teremtésben is: Hogy mindenekben Ő legyen az első!

Testvérek! Nekünk, hívő embereknek ez a legfontosabb: J. Kr. legyen az első

mindenben. Mit jelent ez? Példákat mondok:

(1) Legfőbb törekvésem legyen, hogy J. Kr. képét hordjam. Hiszen erre rendelt: Róm 8:29 Mert akiket eleve ismert, eleve el is rendelte, hogy azok az ő Fia ábrázatához hasonlatosak legyenek. Kell ezért valamit tennem? Igen! Mit tehetek? 2Kor 3:18 Mi pedig az Úrnak dicsőségét mindnyájan fedetlen arccal szemlélvén, ugyanazon ábrázatra elváltozunk, dicsőségről dicsőségre, úgy, mint az Úrnak Szellemétől. Ezt tehetem: Az Ő arcát szemléljem, és az Ő Szelleme vezessen.

(2) Hogyan tudom nézni Kr. arcát? Nem látomásokban, hanem az Igében. Ott jelentette ki Magát. Tehát az Ige olvasása, az Ige ismerete nem mellékes. De fontos, hogy nem maga a Biblia olvasása és annak az ismerete, hanem a Bibliában megnyilatkozó J. Kr. megismerése legyen az első. Ehhez csak eszköz a Biblia ismerete. Az Úr Jézus azt mondta a zsidóknak: Ján 5:38-40 Az ő igéje sincs maradandóan bennetek: mert akit ő elküldött, ti annak nem hisztek. Tudakozzátok az írásokat, mert azt hiszitek, hogy azokban van a ti örök életetek; és ezek azok, amelyek bizonyságot tesznek rólam; És nem akartok hozzám jőni, hogy életetek legyen! Vagyis olvassuk, hallgassuk az Igét, de csak akkor látjuk meg benne J. Kr. arcát, ha a hitetlenségünk és engedetlenségünk nem fedi el a szemünket. Jöjjünk egyre közelebb Hozzá! Ő legyen az első, és akkor nézhetjük, szemlélhetjük Őt.

(3) Az Úr Szelleme is szükséges, hogy lássam J. Kr. arcát. A hívő emberekben benne van a Szt. Sz., és kész Kr.-t megdicsőíteni előttünk. Az Úr Jézus azt mondta Róla: Ján 16:14 Az engem dicsőít majd, mert az enyémből vesz, és megjelenti nektek. Isten mélységeit, titkait, szépségét, dicsőségét nem is láthatjuk meg, ha a Szt. Sz. nincs a segítségünkre. 1Kor 2,10-11: Nekünk azonban az Isten kijelentette az ő Szelleme által: mert a Szellem mindeneket vizsgál, még az Istennek mélységeit is. Mert kicsoda tudja az emberek közül az ember dolgait, hanemha az embernek szelleme, amely ő benne van? Azonképpen az Isten dolgait sem ismeri senki, hanemha az Istennek Szelleme. Azonban a Szt. Szellemet meg lehet szomorítani, meg lehet oltani pl., bűnnel, engedetlenséggel vagy akár közömbösséggel, amikor nem érdekelnek Isten dolgai, amikor nem a mennyeiek, nem az odafel valók, nem Kr. az első, hanem földi dolgok, világi dolgok, vagy bármi más. Az Úr szigorú ebben: Luk 14:26-27 Ha valaki én hozzám jő, és meg nem gyűlöli (= aki jobban szereti) az ő atyját és anyját, feleségét és gyermekeit, fitestvéreit és nőtestvéreit, sőt még a maga lelkét is, nem lehet az én tanítványom. És valaki nem hordozza az ő keresztjét, és én utánam jő, nem lehet az én tanítványom. Vagyis akinek nem J. Kr. az első, hanem a családja, a maga lelke, az ÉNJE, amit nem akar halálba adni, az nem lehet a tanítványa. Más szóval: Ha nem Ő az első, akkor nem formálódik ki bennünk az Úr Jézus képe. Akkor a teremtés, az új teremtés célja sem valósul meg, hogy Isten képét hordozzuk.

(4) Az Ige elsőszülöttekről is beszél. Zsid 12:22-23 Hanem járultatok… Az elsőszülöttek (ünnepi)seregéhez és egyházához (eklézsia), akik be vannak írva a mennyekben. Ez azért különös, mert hiszen J. Kr. az Elsőszülött. Kik akkor az elsőszülöttek? A Gyülekezet! Az elsőszülötteknek Isten gondolata szerint kiváltságai vannak. Már az ószövetségben is az elsőszülöttségi jog sokat jelentett. De még valamit mond az Ige az elsőszülöttekről: 2Móz 13:2 Nekem szentelj minden elsőszülöttet. Az Úrnak való odaszentelés is arról szól, hogy nekünk J. Kr. az első. Róm 12:1-2 Kérlek azért titeket atyámfiai az Istennek irgalmasságára, hogy szánjátok oda a ti testeiteket élő, szent és Istennek kedves áldozatul, mint a ti okos tiszteleteteket. És ne szabjátok magatokat e világhoz, hanem változzatok el a ti elméteknek megújulása által, hogy megvizsgáljátok, mi az Istennek jó, kedves és tökéletes akarata.

 

Befejezem:

J. Kr. az Alfa, a Kezdet, az Első. Isten akaratából így van ez a teremtett világban. Így van az ember teremtésében, és így legyen a hívő életünkben is: mindenekben Ő legyen az első! Akkor tudom hordozni, tükrözni J. Kr. képét, Isten arcát, amiért teremtett, amiért újonnan szült, és amiért az új teremtés részesévé tett.

Akkor leszünk boldogok, örvendezők, ha J. Kr. mindenekben első az életünkben, ha az Úrral közösségben élünk. Akkor már e földön ragyog rajtunk J. Kr. szépsége, mint Mózesen, miután Isten jelenlétében volt a hegyen. Legyen J. Kr. az Alfa, a Kezdet, mindenekben az Első az életünkben!

Ámen

A kezdetről szól a 144. ének utolsó versszaka. Elolvasom:

Nézd, az Úr eljött, ő az életkezdet! Dicsőség Istennek mindig ezért.

Bajt, átkot és halált elnyelő élet, örüljön mindenki a kezdetért.

Boldog, ki érette minden mást elvet: Nézd, az Úr eljött, ő az életkezdet!

Énekeljük el közösen a 144. ének első és az utolsó versszakát!